Doc. dr. Danutės Bacevičiūtės pranešimas "Ontologijos transformacijos: etika" [15-05-12]

š. m. gegužės 21 d. 15 val.

VU Filosofijos fakulteto 208 auditorijoje

doc. dr. Danutė Bacevičiūtė

skaitys viešą paskaitą

„Ontologijos transformacijos: etika“[1]

clip image001

Šiuolaikinėje filosofijoje matome pastangas užklausti istoriškai įsitvirtinusią ontologijos pirmenybę etikos atžvilgiu. Radikalia šių pastangų išraiška galime laikyti Emmanuelio Levino poziciją, ne tik priešpriešinančią etiką ontologijai, iškeliančią ją anapus ontologijos, bet ir teigiančią etiką kaip pirmąją filosofiją. Pratęsdamas Levino mintį, Christopheris P. Longas pasuka kiek kitu keliu – konkrečiame susitikime su kitu jis įžvelgia tiek etikos, tiek ontologijos ištakas, kurios, anot jo, „paverčia ontologiją etine, o etiką ontologine“ (Long, Ch. P. The Ethics of Ontology, 2004, p. 8). Paskaitoje bus svarstoma, kaip reikėtų suprasti šią etinę ontologijos transformaciją, o sykiu ir etikos ontologiškumą? Kaip paties mąstymo baigtinumo, kontingentiškumo įsisąmoninimas susijęs su budrios atsakomybės puoselėjimu? Šie ir kiti klausimai bus nagrinėjami Martino Heideggerio, Jacques’o Derrida bei Hanso Jonas’o filosofijos kontekste.

[1] Paskaita vykdoma pagal Lietuvos mokslo tarybos remiamą projektą „Ontologijos transformacijos: nihilizmas, etika, medijos“, sutarties Nr. MIP-011/2013.