Prof. Ritos Šerpytytės pranešimas „Interpretacija kaip derealizacija" [14-03-21]

š.m. kovo 28 d. 15 val.

VU Filosofijos fakulteto 201 auditorijoje

prof. dr. (hp) Rita Šerpytytė

skaitys pranešimą

„Interpretacija kaip derealizacija“ [1]

clip image001

Nors ontologija yra tapusi vadinamosios „kontinentinės filosofijos“ pamatine disciplina, dabartinis ontologijos statusas nėra akivaizdus. Todėl verta klausti - kokios pagrindinės tendencijos XX-XXI a. filosofijoje reprezentuoja dabartinį ontologijos „būvį“? Kokios yra pagrindinės šias tendencijas atstovaujančios post-heidegerinės filosofijos „kryptys“, lemiančios dabartinį ontologijos statusą? Kaip viena iš tokių ontologijos transformatyvumą išreiškiančių tendencijų šiame pranešime bus svarstoma post-heidegerinė hermeneutinė ontologija. Keliamas klausimas, kaip hermeneutiškai orientuota ontologija traktuoja pačią Būties sąvoką? Ką reiškia interpretuoti? Kokią prasmę realybei/tikrovei gali suteikti hermeneutiškai transformuota ontologija? Kaip galėtume traktuoti „naujųjų realizmų“ atsaką hermeneutinei ontologijai? Šie klausimai bus svarstomi Martino Heideggerio, Gianni Vattimo bei „naujojo realizmo“ kontekste, atskleidžiant „pozityvią“ nihilistinę interpretacijos kaip derealizacijos prasmę.

[1] „Apie ontologijos "idėją" ir jos transformaciją“ II seminaras, vykdomas pagal Lietuvos mokslo tarybos remiamą projektą „Ontologijos transformacijos: nihilizmas, etika, medijos“, sutarties Nr. MIP-011/2013