Vieša paskaita „Medijos. Transcendentalinė filosofija. Ontologija“ [14-02-19]

Vilniaus universiteto Religijos studijų ir tyrimų centras

š.m. vasario 24 dieną 17val.

VU Filosofijos fakulteto 201 auditorijoje

prof. dr. (hp) Tomas Sodeika

skaitys viešą paskaitą

Medijos. Transcendentalinė filosofija. Ontologija[1]clip image002

Tikriausia nesuklysime pasakę, kad žodžiai „medija“, „medijos“, „mediacija“ ar „mediatizacija“ vidutiniam šiuolaikinės kalbos vartotojui pirmiausia kelia asociacijas su įvairiomis masinės komunikacijos priemonėmis – periodine spauda, radiju, televizija, internetu, mobiliaisiais telefonais ir pan. Ko gera, šitai galima nesunkiai paaiškinti, prisiminus dar XX amžiaus pirmoje pusėje anglosaksų kraštuose išpopuliarėjusią massmedia sąvoką. Nėra pagrindo tokią šių žodžių vartoseną laikyti neteisinga ar neteisėta. Tik tiek, kad ji įspraudžia mus į vien empirinės analizės rėmus. Marshallas McLuhanas, vienas iš pirmųjų pabandęs šiuos rėmus sulaužyti, pasiūlė „medijų“ sąvokai teikti žymiai platesnę prasmę ir trakuoti medijas, kaip „žmogaus plėtinius“ (extentionsof man). Paskaitoje bus bandoma parodyti, kad toks požiūris į medijas leidžia traktuoti filosofinę medijų refleksiją kaip transcendentalinės filosofijos tąsą, kuri, savo ruožtu, per Martino Heideggerio atliktą fenomenologijos modifikaciją atveda mus prie naujos, „post-kantinės“ ontologijos.

[1]Lietuvos mokslo tarybos remiamas projektas „Ontologijos transformacijos: nihilizmas, etika, medijos“ (sutarties Nr. MIP-011/2013)