Mokslo renginiai

Seminaras "Apie ontologijos "idėją" ir jos transformaciją" 2014

Vilniaus universiteto Religijos studijų ir tyrimų centras

š. m. sausio 17 dieną 15 val. kviečia į Lietuvos mokslo tarybos remiamo projekto „Ontologijos transformacijos: nihilizmas, etika, medijos“[1]

seminarą

"Apie ontologijos "idėją" ir jos transformaciją"

Nors „ontologijos“ sąvoka filosofų žodyne atsirado tik XVII-ame amžiuje, tačiau gana greitai ji pradėta vartoti kaip filosofijos pamatinės disciplinos („pirmosios filosofijos“) pavadinimas, kuriuo buvo žymima bendroji būties teorija, turinti suteikti galutinį pamatą bet kuriai kitai (tiek filosofinei, tiek nefilosofinei) tikrovės įprasminimo formai. Kanto abejonė būties teorinio įprasminimo galimybe išprovokavo intensyvią ir iki šiol tebesitęsiančią diskusiją. Viena iš esminių šios diskusijos teminių ašių yra būklė, kurią Martinas Heideggeris įvardino kaip „būties užmarštį“ ir „nihilizmą“, sykiu iškeldamas klausimą apie šios būklės įveikos galimybės sąlygas. Projekte „Ontologijos transformacijos: nihilizmas, etika, medijos“ bandoma patyrinėti tris tų sąlygų paieškos kryptis, susijusias su trimis ontologijos transformacijos variantais, bei išsiaiškinti šių krypčių tarpusavio sąsajas. Pirmąja iš šių krypčių galima apibūdinti kaip „imanentinę“ ontologinio nihilizmo įveiką, kai bandoma plėtoti „negatyvią“ ontologiją, kurioje „niekis“ atlieka pamatinės kategorijos funkciją. Antroji kryptis – tai Emmanuelio Levino pasiūlytas etikos kaip ontologijai alternatyvios „pirmosios filosofijos“ variantas, Hanso Jonas suformuluotas „atsakomybės principas“ bei GeorgoPichto išplėtota atsakomybės samprata. Trečioji kryptis susijusi su medijų kaip „žmogaus tęsinių“ (MarshallMcLuhan), t.y. žmogaus dalyvavimą tikrovėje įgalinančių ir sykiu formuojančių terpių analize, kurios tikslas – atskleisti medijų ontologinį aspektą ir tuo būdu išsiaiškinti, kaip technikos bei komunikacijos infrastruktūros transformuoja ontologiją.

Seminare bus aptariami du pranešimai:

1. prof. dr.(hp) Tomas Sodeika „Ontologijos problemiškumas“

2. doc. dr. Danutė Bacevičiūtė „Ontologija ir etika: Hanso Jonas atsakomybės imperatyvo paieška technikos amžiuje“.

Seminaras vyks Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete, 205 auditorijoje.

[1] Sutarties Nr. MIP-011/2013